Zegarki do biegania

Bieganie w ostatnich latach zyskało na popularności. Wszystkich biegaczy pociesza fakt, że jogging nie jest dyscypliną wymagającą pokaźnych nakładów finansowych. Zdecydowana większość uprawiających go chętnie korzysta ze sprzętu najwyższej jakości. Zauważyli to producenci zegarków, którzy postanowili wprowadzić na rynek czasomierze dedykowane biegaczom. Początkowo były one postrzegane jako zbędny gadżet dla zawodowców i dyrektorów wielkich korporacji okupujących najwyższe szczeble stratyfikacji społecznej. Jednak w krótkim czasie okazało się, że zegarek w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia efektywności treningu. Obecnie pojawia się coraz większa grupa ludzi, która otwarcie deklaruje, że nie wyobraża sobie ćwiczeń bez zegarka.

Biegacze są wymagającą grupą konsumentów. Produkt przygotowany z myślą o nich musi spełniać pewne warunki. Zegarek do biegania musi być trwały i cechować się wzmożoną odpornością na wstrząsy. Ponadto powinien być naszpikowany funkcjami, które zazwyczaj nie występują w tradycyjnych czasomierzach. W tym przypadku estetykę i kunszt mechaniki zastępuje funkcjonalność. Zatem każdy zegarek koniecznie musi wskazywać czas, tętno użytkownika, przemierzony dystans, licznik kroków oraz tempo biegu. Czasomierze wyposażone w powyższe funkcje nie zaliczają się do kosztownych. Dodatkowymi atutami jest łatwa obsługa oraz ich waga, która rzadko przekracza 100 gram.

Oczywiście istnieją bardziej zaawansowane modele. Wprawdzie ich cena jest nieco wyższa, ponieważ kształtuje się w okolicach 2 tysięcy złotych, ale za to funkcjonalność jest bezkonkurencyjna. Czasomierze dla biegaczy z wyższej póki często charakteryzują się dotykowym ekranem, kolorowym wyświetlaczem pracującym w wysokiej rozdzielczości, wbudowanym modułem GPS, licznikiem spalonych kalorii oraz wskazaniami maksymalnej wydolności. Ponadto przy pomocy takiego zegarka można obliczyć pułap tlenowy i czas odpoczynku. Dzięki zegarkowi biegacz jest w stanie zobaczyć bądź zmierzyć niemal każdy szczegół swojego treningu.

Niektórzy producenci wyspecjalizowali się w produkcji zegarków dedykowanych biegaczom oraz wszystkim innym osobom, które lubią aktywnie spędzać czas. Doskonałym przykładem jest firma Garmin. Zegarki sygnowane tą nazwą często są wyposażone w unikalną technologię HRM-Run. Jest to nic innego jak pasek posiadający możliwość pomiaru tętna. Władze firmy dołączają go do wybranych modeli. Oczywiście w razie jego braku w zestawie każdy może kupić go osobno. Ponadto czasomierze są wyposażone w funkcje online. Możliwość korzystania z nich istnieje wtedy, gdy zegarek zostanie sparowany ze zgodnym smartfonem. Połączenie zegarka z siecią sprawi, że będzie on na bieżąco przesyłał dane dotyczące treningu do serwisu Garmin Connect. Takie posunięcie pozwala na śledzenie treningu, udostępnianie wyników w mediach społecznościowych oraz daje możliwość korzystania z bezpłatnych planów treningowych dostępnych na stronie Garmin Connect.

Bardzo ciekawe modele w ofercie posiada także firma Suunto. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1936 roku przez Finlandczyka Tuomasa Vohlonena. Czasomierze Suunto często są wielofunkcyjne. Zatem mogą z nich korzystać zarówno biegacze, jak również miłośnicy kolarstwa, kajakarstwa czy wypraw górskich. Zegarki są w przystępnych cenach adekwatnych do oferowanej jakości. Niektóre modele zostały wyposażone w funkcję pozwalającą określić prognozę pogody. Dzięki temu każda osoba przed rozpoczęciem treningu będzie mogła odpowiednio przygotować się do warunków w jakich będą przebiegać ćwiczenia.

Oprócz specjalistycznych zegarków są także tańsze modele produkowane przez znane marki, które czasomierzami dla biegaczy uzupełniają swoją ofertę. Wyróżnić należy amerykańskiego producenta Timex oraz japońskich Casio i Seiko. Na rynku nie brakuje zegarków wyprodukowanych przez producentów odzieży sportowej. W markowych sklepach odzieżowych można spotkać czasomierze stworzone przez takie firmy jak Puma, Nike, czy Adidas. Jednak w tym segmencie najbardziej zasłynęło przedsiębiorstwo New Balance, które wyprodukowało rewelacyjny model „N8 Trainer”. Do zegarka dodawany jest specjalny czip zapinany na bucie biegacza oraz monitor pracy serca.

Zegarki dla biegaczy są zdecydowanie bardzie praktyczne od aplikacji, które można ściągnąć na smartfona. Ponadto zegarek noszony jest na nadgarstku co zapewnia większy komfort użytkowania. W przypadku smartfona sportowiec musi być wyposażony w specjalny pokrowiec mocowany na ręce. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu utrudnia trening co przekłada się na jego mniejszą efektywność. Ceny zegarków wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Wybór jest ogromy. Każdy miłośnik sportu z pewnością znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego czy trenuje rekreacyjnie czy zawodowo. Ponadto zegarek służy także jako doskonały czynnik motywacyjny. Wyzwala w użytkowniku chęć poprawienia dotychczasowych osiągnięć. Podpowiada jak trenować, aby z każdym dniem osiągać lepsze wyniki. Z pewnością jest to produkt niezbędny dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas w ruchu.