Zegarki z wyższych sfer

Zajmują najwyższe półki w gablotach, odmierzają czas z niezwykłą precyzją i sporo kosztują. Ich nabywcy to przede wszystkim zamożni i często wpływowi ludzie. Wartościowy zegarek może zdobić nadgarstek zdradzając tym samym status społeczny. W niektórych przypadkach służy jako lokata kapitału. Jednak z ostatnich doniesień mediów wynika, że luksusowy czasomierz może być także źródłem kłopotów.

Media wzięły pod lupę życie zawodowe i oświadczenie majątkowe Michała Kamińskiego któremu zarzucono, że w swoim wcześniejszym oświadczeniu majątkowym nie uwzględnił zegarka „Gentleman 42” marki Paul Picot. Doradca premier Ewy Kopacz odparł zarzuty wyznając, że kupił czasomierz, kiedy przestał pełnić funkcję europosła. Zatem drogocenny przedmiot nie mógł figurować we wcześniejszych oświadczeniach majątkowych. Sytuacja stała się kłopotliwa, kiedy „Fakt” oznajmił, że dysponuje zdjęciem z 2011 roku, na którym nadgarstek Michała Kamińskiego ozdabia Paul Picot „Gentelman 42”. Materiał „Faktu” sprawił, że ministrowi w kancelarii Ewy Kopacz zaczęto zadawać pytania dlaczego w poprzednich latach nie uwzględniał zegarka w oświadczeniu a całej sprawie postanowiło przyjrzeć się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Natomiast tabloid, który zainteresował się zegarkami polityka dotarł do kolejnych informacji. Zdaniem dziennikarzy w grudniu 2010 roku Michałowi Kamińskiemu czas odmierzał inny prestiżowy zegarek Schwarz Etienne „Roma La Classica”, który nie znajduje się w oświadczeniu majątkowym za 2010 rok. Polityk oznajmił, że czasomierz sprzedał i nie wpisał go do oświadczenia, ponieważ ostatniego dnia 2010 roku nie był już jego właścicielem.

Kilka słów o głównych bohaterach - zegarkach:

  • Szwajcarska marka Paul Picot powstała stosunkowo wcześnie, bo 1976 roku. Założycielem był Włoch Mario Boiocchi. Firma od początku swojej działalności produkuje średniej klasy czasomierze. Jednak model „Gentleman 42” (Nr.Ref. P2031.RG.7604) kosztuje tylko i aż 37 tysięcy złotych. Czasomierz charakteryzuje się kopertą wykonaną w całości z 18K różowego złota. Tarczę o średnicy 42 milimetrów chroni antyrefleksyjne szafirowe szkło. Zegarek został wyposażony w precyzyjny automatyczny mechanizm z 28 kamieniami łożyskującymi (28800 A/h), który jest widoczny przez przeźroczyste denko. Zegarek posiada m.in. funkcję chronografu, 42 godzinną rezerwę chodu oraz wskazania czasu dla alternatywnej strefy czasowej GMT. Koperta jest mocowana na skórzanym pasku najwyższej jakości z tradycyjnym zapięciem wykonanym ze złota.
  • Drugim zegarkiem polityka, któremu przyglądają się media jest Schwarz Etienne „Roma La Classica” (Nr.Ref WR006/AO16SS01/AA) . Czasomierze tej marki są w Polsce nieco mniej popularne od tych oferowanych przez firmę Paul Picot, ale mają zdecydowanie dłuższą historię. Manufaktura została założona w 1902 roku w miejscowości La Chaux-de-Fonds uchodzącej za jedno z najważniejszych miejsc na świecie dla sztuki zegarmistrzostwa. Marka od pierwszych lat swojego istnienia stawia na jakość i niezawodność swoich produktów. Obecnie uchodzi za prestiżowe przedsiębiorstwo słynące z produkcji jakościowych czasomierzy. Model „Roma La Classica” jest wart około 30 tysięcy złotych. Zegarek podobnie do „Gentleman 42” posiada kopertę o średnicy 42 milimetrów z osadzonym szafirowym szkiełkiem, która została wykonana z białego złota i jest mocowana na pasku wykonanym ze skóry krokodyla. Zegarek wyposażony w mechanizm automatyczny VJ1020/ETA2892-2, posiada funkcję odpowiedzialną za wskazania czasu w drugiej strefie czasowej oraz rozbudowany datownik. Jedynym mankamentem jak w przypadku Paul Picot jest mała wodoszczelność zegarka, która wynosi zaledwie 50 metrów.

Zegarki Michała Kamińskiego z pewnością należą do droższych od tego przez który popadł w kłopoty Sławomir Nowak, ale to produkty mniej znanych marek w porównaniu z Ulysse Nardin. Nie wiadomo jak zakończy się druga zegarkowa afera mająca miejsce w ostatnich latach. Jednak zegarków, które ją zapoczątkowały pozazdrościłby niejeden kolekcjoner.