Certina DS (Double Security) - Podwójna wytrzymałość

Certina jest szwajcarskim przedsiębiorstwem posiadającym 128 lat doświadczenia. Obecnie w branży zegarkowej jest niewiele firm, które mogą się pochwalić tak długą i piękną historią. Marka od chwili swojego powstania nieustannie stara się podnosić jakość oferowanych produktów. Jednym z największych osiągnięć firmy jest opracowanie i wdrożenie systemu Double Security (DS).

Certina DS mechanizm

Fot. Przekrój koperty zegarka Certina z systemem Double Security (DS)

1. Szafirowe szkiełko; 2. O-ring, absorber wstrząsów; 3. Mechanizm; 4. Uszczelki koronki; 5. Uszczelka dekielka; 6. Wzmocniony dekielek koperty

Koncepcja systemu Double Security narodziła się w 1959 roku podczas zebrania zarządu. Spotkanie było poświęcone rosnącej w szybkim tempie konkurencji. Certina w okresie rozwoju branży zegarkowej chciała utrzymać swój prestiż i nadal być szanowaną marką niemal w każdym zakątku świata. Władze marki podczas zebrania zgodnie ustaliły, że manufaktura będzie w stanie utrzymać swoją pozycję w branży pod warunkiem podniesienia jakości swoich produktów. Niemal natychmiastowe rozpoczęcie prac szybko zaowocowało skonstruowaniem systemu wzmacniającego kopertę czasomierza. Była to podwójna ochrona pracującego w środku mechanizmu. System został nazwany Double Security. W bardzo krótkim czasie został dostrzeżony i doceniony przez pasjonatów zegarmistrzostwa na całym świecie.

Certina nikogo nie przekonywała, że system, który stworzyła i zastosowała w swoich czasomierzach, faktycznie poprawia ich trwałość. Zamiast tego w kolejnych latach systematycznie to udowadniała poprzez poddawanie zegarków morderczym testom. Do najważniejszych należy zaliczyć szwajcarską wyprawę na szczyt Dhaulagiri, który jest położony 8222 m. n.p.m.. Członkowie ekipy byli wyposażeni w czasomierze marki Certina z systemem Double Security. Po zakończeniu wyprawy zegarki odmierzały czas bez zarzutów. Innym trudnym testem było zamontowanie czasomierza do koła samochodu wyścigowego marki BMW. Samochód pokonał 15 razy tor wyścigowy. W niektórych momentach rozwijał prędkość do 170 km/h. Czasomierz uzyskał pozytywny wynik testu. Marka tym samym udowodniła, że opracowany przez nią system zapewnia jej produktom zwiększoną odporność na częste zmiany temperatury.

W 1968 roku zegarki Certina wyposażone w system Double Security założyli na swoje nadgarstki naukowcy reprezentujący United States Navy. Przeprowadzali badania Sealab-II, które dotyczyły życia delfinów. Jedną z rzeczy, która nie zawiodła podczas eksperymentów były właśnie noszone przez nich czasomierze. System Double Security w znacznym stopniu przyczynił się do wzmocnienia zabezpieczenia chroniącego przed dostaniem się wody do wnętrza koperty. Niezawodność zegarków posiadających w swoje nazwie skrót DS przyciągnęła uwagę NASA. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej osobiście przetestowała model „Certina DS Super PH 1000m” podczas eksperymentalnych badań w Indiach Zachodnich. Po zakończeniu prac NASA była pod ogromnym wrażenie wytrzymałości szwajcarskich czasomierzy. Podobnie Instytut Geograficzny w Zurychu pochlebnie wypowiedział się o produktach Certiny, z których korzystał podczas prac w Spitzbergen.

Jeden z najbardziej spektakularnych testów zegarka wyposażonego w system Double Security datuje się na 1969 rok. Znany na całym świecie kaskader Harry Froboess na swoje 70 urodziny sprezentował sobie skok z helikoptera do Jeziora Zuryskiego. Podczas skoku śmiałkowi czas odmierzał czasomierz marki Certina. Zegarek przetrwał bez szwanku uderzenie o taflę wody. Innym popularyzatorem zegarków z systemem Double Security był wybitny hokeista Rolle Stoltz. Test przeprowadzono w 1971 roku w Szwecji. Zegarek wyprodukowany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo został zamontowany wewnątrz krążka hokejowego. Następnie Rolle Stoltz wykonał strzał na bramkę. Krążek poleciał z prędkością 160 km/h. Przebił drewnianą płytę i z pełnym impetem wpadł do bramki. Po wyciągnięciu zegarka okazało się, że mechanizm i koperta nie doznały zupełnie żadnych uszkodzeń.

Wybitna trwałość i godna podziwu precyzja stały się znakiem rozpoznawczym szwajcarskiego przedsiębiorstwa. Jednak władze marki poddając testom swoje zegarki, postanowiły niezależnie od wyniku nieustannie je ulepszać. Od chwili swojego powstania do dzisiaj system Double Security został kilkukrotnie ulepszony. Obecnie skrót DS oznacza, że zegarek posiada wzmocnione szafirowe szkło, które zdaniem producenta jest jeszcze bardziej odporne na zarysowania niż tradycyjne szkło szafirowe stosowane w zegarkach w innych marek. Kolejną innowacją zaliczającą się do systemu Double Security jest zamontowanie na trzpieniu specjalnej uszczelki O-ring. Ponadto dwie kolejne uszczelki O-ring są zamontowane w koronce czasomierza, która jest przyrządem służącym do regulacji czasu. Następne usprawnienie dotyczy tylnej części obudowy koperty. Mianowicie zostały tam także zamontowane specjalne uszczelki przyczyniające się do ochrony wnętrza zegarka. Ostatnim ważnym udoskonaleniem jest wzmocnienie dekla czasomierza. Producent stosując tyle innowacyjnych rozwiązań w swoich produktach może mieć pewność, że należy do wąskiego grona pionierów oferujących najtrwalsze zegarki na świecie.

Zegarki konstruowane w zakładach produkcyjnych Certiny cieszą się od lat dużym zainteresowaniem. Obecnie niemal wszystkie czasomierze marki są wyposażone w system Double Security. Zatem nabywca może mieć pewność, że nabyty przez niego produkt charakteryzuje się ponadprzeciętną jakością. W branży zegarkowej jednym z najbardziej poważanych znaków jakości jest zielona skorupa żółwia będąca właśnie logotypem zegarków Certina wyposażonych w zabezpieczający mechanizm antywstrząsowy system Double Security.