DOXA Blue Planet GMT Limited Edition

DOXA z okazji obchodów jubileuszu 125-lecia istnienia przygotowała wiele niespodzianek dla wszystkich miłośników szwajcarskich zegarków. Znana i ceniona na całym świecie manufaktura słynie z produkcji wysokiej klasy czasomierzy. Unikatowy wygląd, najlepsze materiały oraz pięknie zdobione i skomplikowane mechanizmy dotychczas były wizytówką marki. Z okazji 125 lat przedsiębiorstwo postanowiło wykorzystać posiadane doświadczenie, a tym samym pokazać swoje ponadprzeciętne możliwości. W efekcie pracownicy manufaktury sprawili, że branża zegarkowa w bieżącym roku prezentuje się niezwykle interesująco.

125 lat istnienia marki zostało podsumowane wypuszczeniem na rynek modelu „TROFEO TC-EVOLUTION”, który został wykonany w limitowanej ilości 999 sztuk. Zegarek towarzyszył jednemu z najlepszych na świecie himalaistów Ryszardowi Pawłowskiemu podczas wyprawy na Mount Everest. Drugim wybitnie innowacyjnym modelem jest „BLUE PLANET GMT”, który podobnie do poprzednika jest modelem limitowanym. Czasomierz trafił do sprzedaży w kolekcjonerskiej ilości 300 egzemplarzy na cały świat. Najszybsi pasjonaci chcący nabyć zegarek będą mogli wybierać spośród trzech wersji przygotowanych przez producenta.

Geniusz szwajcarskiego przedsiębiorstwa tkwi w najwyższej jakości oraz unikatowym wzornictwie. Produkty oferowane przez markę DOXA nie są inspirowane czasomierzami znajdującymi się w ofertach innych manufaktur. Jubileuszowy model został skonstruowany z niezwykle rzadkich materiałów. Granatowa tarcza zegarka została posypana kawałkami awenturynu co do złudzenia przypomina gwieździste niebo. Awenturyn jest niezwykle rzadkim materiałem będącym odmianą kwarcu. Decyzja o wykorzystaniu minerału okazała się bardzo trafnym posunięciem. Dotychczas wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją zegarków wysokiej klasy starało się wprowadzić na rynek model, którego tarcza miała zadanie imitować gwieździstą noc. Nie ma wątpliwości, że do dnia dzisiejszego żadne z nich nie osiągnęło tak rewelacyjnego efektu jak DOXA w modelu „BLUE PLANET GMT”.

Wskazówki i indeksy naniesione na tarczę są w kolorze różowego złota. Takie rozwiązanie nadaje idealny kontrast z zachowaną w ciemnej kolorystyce tarczą. Całość prezentuje się bardzo czytelnie, dzięki czemu każdy nabywca zegarka nie będzie miał problemów z odczytem nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Ponadto inżynierowie pracujący na sukces marki postanowili ulokować datownik w okolicach indeksu z godziną „4”. Okienko datownika jest okrągłe. Biały środek i widniejąca na nim czarna cyfra wskazująca dzień miesiąca zostały udekorowane obwódką złotego koloru. Tak znaczna dbałość o detale sprawia, że czasomierz prezentuje się dostojnie i elegancko.

Jak sama nazwa wskazuje najbardziej charakterystyczną funkcją zegarka jest możliwość wskazania aktualnej godziny w drugiej strefie czasowej, czyli GTM. Ponadto dookoła tarczy zostały zamontowane dwa pierścienie. Jeden wskazuje czas w trybie 24-godzinnym. Na drugim, który jest obrotowy zostały zamieszczone nazwy 24 miast z różnych stref czasowych. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia użytkownikowi odczyt aktualnej godziny w innej strefie czasowej. Końcówka wskazówki odpowiedzialnej za GTM została pokryta substancją luminescencyjną koloru pomarańczowego.

Czasomierz jest napędzany szwajcarskim mechanizmem z automatycznym naciągiem „ETA 2893”. Mechanizm cechuje się 42-godzinną rezerwą chodu. Ruch koła balansowego wynosi 28 800 wahnięć na godzinę. Ponadto mechanizm wykorzystuje 21 kamieni łożyskujących. W każdej wersji koperta została wykonana z najwyższej jakości stali, dekiel zawiera masę perłową, a tarczę o średnicy 42 milimetrów chroni szafirowe szkło odporne na zarysowania. Czasomierz jest wodoszczelny do 50 metrów. Całość została zamocowana na brązowym pasku ze skóry aligatora charakteryzującym się zapięciem motylkowym co w znacznym stopniu przekłada się na większy komfort użytkowania. Ponadto w dwóch z trzech zaprezentowanych wersji  pierścień koperty jest skonstruowany z pełnego 18 karatowego złota.

Imponująco prezentuje się również dekiel zegarka. W przeciwieństwie do konkurencyjnych modeli nie został on przeszklony. Konstruktorzy postanowili zamieścić na deklu kontury kontynentów i państw. Zastosowanie masy perłowej nadało bardzo specyficzną jasnoniebieską kolorystką oceanom. Z pewnością jest to jedno z najciekawszych rozwiązań, a do tego brawurowo zrealizowane. Dekiel chroni tył koperty dzięki sześciu śrubom mocującym. Na obwodzie dekla zostały zamieszczone podstawowe informacje o zegarku. Nabywca będzie mógł dowiedzieć się, który egzemplarz z 300 posiada, oraz że ring został wykonany ze złota. Pozostałe informacje to rodzaj szkła chroniącego tarczę i klasa wodoszczelności czasomierza. Ponadto producent postanowił poinformować, że zegarek jest produkcji szwajcarskiej i wchodzi w skład edycji limitowanej.

Zegarek DOXA BLUE PLANET GMT to z pewnością jeden z najciekawszych czasomierzy zaprezentowanych w bieżącym roku. Stosunek ceny do jakości jest bardzo zadowalający. Wszyscy pasjonaci zegarmistrzostwa marzą o wejściu w posiadanie limitowanego zegarka. Jednak zakupu może dokonać tylko 300 najszybszych osób. Osoby zainteresowane kupnem urodzinowego modelu powinni odwiedzić stronę internetową sklepu LuxTime.