Historia zegarków Citizen

Początki japońskiej marki Citizen sięgają 1918 roku, kiedy powstał Instytutu Badań Shokosha Watch a w jego pracowniach oprócz produkcji przyrządów pomiarowych rozpoczęły się czynności poświęcone wynalezieniu pierwszego japońskiego zegarka kieszonkowego. Trwające sześć lat prace przyniosły pożądany efekt. Czasomierz został opatrzony nazwą „Citizen” zaczerpniętą z języka angielskiego co w dokładnym tłumaczeniu znaczy „obywatel”.

Początkowo zegarek był zaliczany do grona dóbr luksusowych przeznaczonych wyłącznie dla zamożnych obywateli Japonii. Panującemu przeświadczeniu sprzeciwił się Shimpei Goto piastujący funkcję burmistrza Tokio, który stwierdził, że nowoczesny wynalazek powinien być dostępny dla wszystkich ludzi wyrażających chęć posiadania go oraz eksportowany poza granice kraju kwitnącej wiśni.

W 1930 roku nazwa Instytutu Badań Shokosha Watch została zmieniona na Citizen Watch Company. Ponadto władze przedsiębiorstwa postanowiły rozpocząć intensywne badania nad nowymi technologiami, które miały znaleźć zastosowanie w produkcji zegarków. Sumienna praca japońskich konstruktorów zaowocowała w 1956 roku, kiedy światło dzienne ujrzał „Parashock” będący pierwszym wstrząsoodpornym zegarkiem sygnowanym logiem Citizen. Po upływie trzech lat pracownicy japońskiego przedsiębiorstwa mogli pochwalić się kolejnym sukcesywnym osiągnięciem, czyli czasomierzem „Parawater”, który był pierwszym wodoodpornym zegarkiem wyprodukowanym w Japonii.

W 1969 roku firma oficjalnie wkroczyła na rynek europejski. W Hamburgu w Niemczech zostało otwarte centrum zajmujące się dystrybucją i marketingiem wszystkich produktów Citizena przeznaczonych dla klientów ze starego kontynentu. Od tego czasu dostęp do japońskich zegarków stał się dużo łatwiejszy, przez co zaczęły stwarzać konkurencje dla rosyjskich, niemieckich, a nawet szwajcarskich manufaktur. Ponadto firma zaczęła prowadzić działania marketingowe na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest oficjalną marką odpowiadającą za pomiar czasu na wielkoszlemowym turnieju tenisowym US Open.

Następnie przedsiębiorstwo postanowiło wyróżnić się na tle konkurencji poprzez wykorzystanie rzadkich materiałów do produkcji zewnętrznych elementów swoich produktów. W 1987 roku Citizen stał się pierwszym na świecie przedsiębiorstwem, które stworzyło zegarek w tytanowej obudowie. Użycie materiału lżejszego od metalu, który dotychczas był stosowany głównie w technologiach kosmicznych sprawiło, że czasomierz charakteryzował się małą wagą co przekładało się na większą wygodę użytkowania.

Przełomowe wydarzenie w historii marki miało miejsce w 1994 roku, kiedy powstała i została wykorzystana w produkcji zegarków technologia „Eco-Drive” mająca na względzie ochronę środowiska oraz wyeliminowanie baterii z kwarcowych mechanizmów. Technologia w głównej mierze opiera się na pozyskiwaniu energii słonecznej za pośrednictwem, której czasomierz zostaje wprawiony w ruch. Nowatorskie rozwiązanie jest nieustannie udoskonalane przez specjalistów zatrudnionych w fabryce Citizena.

Dwa lata po odkryciu rewolucyjnego rozwiązania został skonstruowany pierwszy zegarek wykorzystujący technologię „Eco-Drive” a przy tym sterowany falami radiowymi. Zegarki Citizen odbierają sygnał DCF-77, emitowany z Mainflingen koło Frankfurtu. Następnie w 1997 roku ukazały się linie „Eco-Drive Signature” i „Citizen Promaster Aqualand Eco-Drive Chronograf”. Pierwsza skupia w sobie modele cechujące się niebywałą dokładnością (+/-10sek./rok). Druga została stworzona z myślą o płetwonurkach. Równie imponująco wyglądało wkroczenie Citizena w nowe tysiąclecie. Najpierw podziw wzbudziły czasomierze z serii „Eco-Drive Infinitum” charakteryzujące się czterokrotnie większym magazynowaniem energii od poprzedników, a następnie wyprodukowany w 2003 roku najcieńszy czasomierz zasilany promieniami słonecznymi „Stiletto”, który dał początek linii „Eco-Drive Slim”.

Ponadto Citizen stworzył także serie czasomierzy z technologią „Eco-Drive Basic”, która przetwarza energię słoneczną w czystą energię, „Eco-Drive Vitro” pozyskującą energię słoneczną dzięki wbudowanym w szkło włóknom krzemowym, „Eco-Drive Eclisse” polegającą na absorbowaniu światła odbitego od szkła oraz „Eco-Drive Duo” łączącą energię świetlną z kinetyczną i „Eco-Drive Ring Solar”, która wykorzystuje zewnętrzną część tarczy jako baterię słoneczną.

Citizen postrzegany jako firma słynąca z wykorzystywania nowoczesnych technologii jest także największym japońskim przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją różnego typu mechanizmów oraz części zamiennych do zegarków pochodzących z Azji, Europy i Ameryki Północnej. Ponadto w swojej ofercie posiada bogatą gamę limitowanych czasomierzy. Najnowszym z nich jest model „EYES Limited Edition AO9010-02E”, którego ilość liczy zaledwie 500 sztuk. Zegarek ukazał się w dwóch wersjach kolorystycznych.