Już dawno minęły czasy, kiedy zegarki były postrzegane jedynie jako czysto użytkowe przedmioty. Dzisiaj niezwykle często są również wykorzystywane jako element biżuterii lub uzupełnienie danej stylizacji. Nic w tym dziwnego - w końcu na rynku obecnych jest mnóstwo modeli w najróżniejszych fasonach oraz przedziałach cenowych. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć zegarek pasujący do swojej osobowości oraz stylu. Jednak, gdy już mamy swój ulubiony czasomierz, niejednokrotnie powraca pytanie o to, na której ręce powinno się go nosić?
Odwieczne pytanie - prawa czy lewa ręka?
Powszechnie zostało przyjęte, że zegarek wypada zakładać na lewą rękę, jednak nie do końca jest to prawdą. Uniwersalna zasada mówi, iż zegarek powinno się nosić na ręce, która nie jest dominująca i której używamy rzadziej. Dlatego też w przypadku osób praworęcznych będzie to ręka lewa, a leworęcznych - prawa. Dlaczego taki zwyczaj jest tak popularny?
Po pierwsze - funkcjonalność. Naszą ręką wiodącą wykonujemy zdecydowaną większość czynności w ciągu dnia - otwieramy drzwi, witamy się czy też wyciągamy rzeczy z torby. Poprzez to intensywne użytkowanie jest więc ona bardziej narażona - a razem z nią nasz zegarek. Dlatego noszenie go na ręce, która nie bierze udziału w aż tak wielu czynnościach jest dla niego o wiele bardziej bezpieczne. W ten sposób unikamy wystawiania go na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, które mogą się nam przydarzyć - nawet podczas całkiem rutynowego dnia. Nie chcesz chyba porysować tarczy zegarka sięgając po telefon do torebki lub zerwać paska poprzez przypadkowe zahaczenie?
Po drugie - ustawianie zegarka. Zmiany godziny czy daty dokonujemy zwykle poprzez małe pokrętło, które znajduje się na prawej stronie tarczy - jest to tzw. koronka. Jeśli więc czasomierz jest na lewej ręce swobodnie możemy przestawić godzinę nie zdejmując go z ręki. Jednak w przypadku, gdy jest on na prawym nadgarstku, podobny wyczyn jest raczej niemożliwy - pozostanie nam jedynie odpięcie paska i ustawienie interesującej nas daty i godziny używając obu dłoni.
Zachowaj skromność
Jak się okazuje, umiejscowienie zegarka jest powiązane także z zasadami savoir-vivre’u, czyli dobrego wychowania. Noszenie czasomierza na dominującej ręce sprawia, że właściwie przez cały czas jest on widoczny - w trakcie gestykulacji, pisania czy sięgania po różne rzeczy. Przez to osoby w naszym otoczeniu mogą bardzo łatwo zauważyć w jaką markę zainwestowaliśmy, a także jaką półkę cenową prezentuje nasz zegarek. Z kolei epatowanie kosztownym dodatkiem zdecydowanie nie jest postrzegane jako dobre zachowanie.
Dopasuj zasady do siebie i postaw na wygodę w noszeniu zegarka
Nie da się ukryć, iż zdecydowana większość naszego społeczeństwa to osoby praworęczne. Dlatego też większość zegarków dostępnych w sklepach jest projektowana tak, aby brać pod uwagę ich potrzeby i zwyczaje użytkowania. Stąd właśnie choćby koronka umieszczona po prawej stronie tarczy. Jednak na rynku stopniowo pojawiają się także producenci, którzy w swojej ofercie odpowiadają na potrzeby osób leworęcznych i w swoich projektach prezentują rozwiązania dostosowane do ich wymagań. Zegarki dla osób leworęcznych wprowadziły choćby takie marki jak Rolex, Breitling i Patek Philippe.
Zasady zasadami, jednak warto najzwyczajniej nosić zegarek na tej ręce, na której czujemy się z nim najwygodniej. W końcu jedną z jego funkcji jest ułatwianie nam życia, a nie komplikowanie go.