Casio od zawsze słynęło z produkcji trwałych i precyzyjnych czasomierzy w przystępnych cenach, ale jak większość japońskich przedsiębiorstw nigdy nie ukrywało swojego zamiłowania do elektroniki. W efekcie firma postanowiła zaznaczyć swoją obecność na rynku „technologii ubieralnych” i zaprezentowała swój pierwszy smartwatch Casio WSD-F10.
Jeszcze rok temu „inteligentny zegarek” był produktem oferowanym przez nieliczne przedsiębiorstwa. Obecnie smartwatch posiada w sprzedaży bardzo wiele marek działających w branży elektronicznej i zegarkowej. Casio postanowiło wyprzedzić konkurencję i 6 stycznia podczas największych targów elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas zaprezentowało urządzenie, które wprowadza „inteligentne zegarki” w zupełnie nowy wymiar. Zatem czym wyróżnia się WSD-F10?
Pierwszy smartwatch w rodzinie Casio charakteryzuje się większą odpornością w porównaniu z urządzeniami oferowanymi przez innych producentów. Czasomierz został zaprojektowany dla wymagających i wyjątkowo aktywnych klientów. Producent z kraju kwitnącej wiśni przed oficjalną prezentacją poddał produkt testom MIL-STD-810 wprowadzonym przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Wynik potwierdził zgodność z aktualnie obowiązującymi normami wojskowymi. Zegarek jest naszpikowany elektroniką, ale w pełni odporny na trudne warunki atmosferyczne. Urządzenie zostało wykonane z rzadkich materiałów. Doświadczeni inżynierowie opracowali kopertę charakteryzującą się wodoszczelnością do 50 metrów. Przyciski odpowiedzialne za obsługę poszczególnych funkcji zostały pokryte powłoką antypoślizgową. Natomiast pasek jest wykonany z plastiku uretanowego, dzięki czemu zapewnia komfort noszenia wszystkim osobom niezależnie od rozmiaru ich nadgarstka.
Kolejnym ważnym aspektem przyczyniającym się do niezawodności „inteligentnego zegarka” są specjalne sensory odpowiedzialne za dokładne pomiary różnic w środowisku naturalnym oraz dokonywanie pomiarów poziomów aktywności. Wyjątkowo trwałe materiały w połączeniu z najnowszymi odkryciami elektroniki sprawiają, że Casio WSD-F10 pod względem trwałości wywoła pozytywne odczucia wśród najbardziej wymagających pasjonatów zegarmistrzostwa i nowych technologii.
Najnowszy owoc pracy japońskich inżynierów pracuje na podstawie systemu Android Wear. Produkt posiada między innymi akcelerometr, sensor ciśnienia oraz kompas. Jednak prawdziwą zaletą dla osób, które wejdą w jego posiadanie, będzie możliwość wyposażenia go w różne aplikacje poprawiające komfort wykonywania aktywnych zajęć na świeżym powietrzu. Do najciekawszych zaliczyć można View Ranger GPS, która podaje wszystkie istotne informacje o lokalizacji oraz uwarunkowaniach terenu. Uzupełnieniem dla View Ranger GPS jest rozsławiona na całym świecie Runkeeper pozwalająca śledzić trasę biegaczowi czy rowerzyście. Dopełnieniem dwóch powyższych jest MyRadar, która na bieżąco pokazuje dokładne informacje o zmianach warunków atmosferycznych. Oprócz aplikacji dedykowanych ludziom przebywającym na świeżym powietrzu zegarek obsługuje wiele produktów Google. Najpopularniejsze to Gmail i Google Maps.
Pierwszy smartwatch w rodzinie zegarków Casio dzięki modułowi Bluetooth V.4.1 jest kompatybilny z innymi urządzeniami oferowanymi przez markę, jak na przykład aparat cyfrowy Casio EXILIM Outdoor Recording Gear EX-FR100. Zatem z poziomu czasomierza można sterować aparatem. Zegarek również bezproblemowo łączy się z aplikacją dedykowaną smartfonom Casio Moment Setter+. Konstruktorzy decydując się na zastosowanie takiego rozwiązania, umożliwili posiadaczowi zbieranie i odczyt pomiarów nawet podczas takich czynności jak łowienie ryb. Casio wchodząc na rynek ze swoim pierwszym smartwatchem dołożyło wszelkich starań, aby produkt był trwały i w pełni funkcjonalny, ale położyło też nacisk na elementy wizualne. Nabywca zegarka będzie mógł wybrać i dowolnie zmieniać wygląd tarczy. Wariantów jest bardzo wiele. Począwszy od klasycznych, poprzez te przypominające poszczególne modele G-SHOCKa aż do zachowanych w sportowo-lotniczej stylistyce, czyli z chronografem i charakterystycznym trójkątem na godzinie „12”.
Mnogość funkcji w wielu „inteligentnych zegarkach” różnych producentów zazwyczaj w negatywny sposób rzutuje na czytelność tarczy. Casio w brawurowy sposób rozwiązało ten problem. Dotykowy ekran o przekątnej 1,32 cala o parametrach 320x300 pikseli został osadzony w obudowie liczącej 61,7mm wysokości, 56,4mm szerokości i 15,7mm grubości. Ponadto czasomierz WSD-F10 został wyposażony w dwuwarstwowy wyświetlacz. Pierwsza warstwa TFT i LCD wyświetla aktualny czas i wszystkie inne dane w kolorze. Natomiast druga LCD odpowiada za wyświetlanie tylko w jednym kolorze, przez co wpisuje się w tryb Timepiece Mode odpowiedzialny za oszczędność baterii litowo-jonowej w oparciu o którą pracuje urządzenie. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że zegarek może pracować bez ładowania od jednego do 30 dni. Użytkownik może dostosować smartwatch do swoich potrzeb. Wprowadzone ustawienia sprawią, że zegarek w zależności od włączonych funkcji będzie samoczynnie przełączał się z wyświetlacza kolorowego na monochromatyczny i odwrotnie. Zatem posiadacz WSD-F10 może praktycznie sam określić, ile czasu ma upłynąć pomiędzy jednym i kolejnym ładowaniem baterii oraz w których momentach użytkowania czasomierz ma pracować wydajnej. Według producenta standardowy czas ładowania baterii w magnetycznym terminalu wynosi około dwóch godzin.
Czasio WSD-F10 jest produktem przeznaczonym dla szerokiego grona odbiorców. Pod wieloma względami różni się od konkurencyjnych smartwatchów. Z pewnością przewyższa produkty wielu firm swoją trwałością, funkcjonalnością i materiałami, z których został wykonany. Za zakupem WSD-F10 przemawia przystępna cena oraz niezawodność marki, która z powodzeniem produkuje zegarki i sprzęt elektroniczny od kilku dekad. Casio swoim pierwszym „inteligentnym zegarkiem” dokonało pewnego przełomu w segmencie technologii ubieralnych. Zatem swój debiut może zaliczyć do udanych i nadal brnąć w tym kierunku, ponieważ kolejne górnolotne pomysły i ich solidna realizacja na pewno przypadną do gustu zarówno miłośnikom tradycyjnych, jak i nowoczesnych czasomierzy.