Casio Mudmaster okiem artysty

Zegarmistrzostwo nie bez powodu nazywane jest sztuką. Skonstruowanie zegarka to czasochłonna praca wymagająca cierpliwości i precyzji. Jeden błąd może doprowadzić do klęski. Niektórzy uważają, że producenci czasomierzy wzbili się już na szczyty kreatywności i niczym nowym nie zaskoczą potencjalnych klientów. Okazuje się, że na świecie są osoby, które potrafią przedstawić zegarek w godny podziwu i nietypowy sposób. Jedną z nich jest FILFURY.

Brytyjski projektant przyznaje, że duży wpływ na jego twórczość miały lata dziewięćdziesiąte. Sportowa odzież i hip-hop będący muzyką obecną niemal w każdym europejskim mieście sprawiły, że jego prace są bardzo odważne i bezkompromisowe zarówno pod względem kształtów, jak i kolorystycznym. W większości przypadków dzieła artysty są zderzeniem popkultury z naturą. Zmodyfikowane przedmioty codziennego użytku jak obuwie czy zegarki w celu zmiany ich zastosowań, do których pierwotnie zostały zaprojektowane, skonstruowane i sprzedane.

Artysta dotychczas współpracował z największymi na świecie producentami odzieży sportowej oraz z niektórymi firmami słynącymi z konstruowania zegarków. Buty i czasomierze są dla Brytyjczyka niczym farby dla malarza. Umiejętnie dokonane modyfikacje zachwyciły świat i zaowocowały pasmem sukcesów. Twórczość artysty na własne oczy mogli zobaczyć mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Brazylii. Niebawem awangardowej formy sztuki będą mogli doświadczyć także ludzie z innych krajów, ponieważ artysta zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Obecnie na Instagramie, który jest jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych na świecie, Brytyjczyka obserwuje ponad 24 tysiące osób z całego świata. Z komentarzy zamieszczanych pod zdjęciami wynika, że internauci entuzjastycznie odbierają jego twórczość i niemal pod każdym dodanym postem proszą o kolejne.

Jednym z najbardziej wyrazistych projektów Brytyjczyka jest „SHOCK-ROACH 2015”, czyli insekt skonstruowany z zegarka. Bazą pod projekt jest CASIO G-SHOCK MUDMASTER GWG-1000-1A3ER, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2015 roku na targach Bazylei. Wydarzenie odbywa się raz w roku i uchodzi za jedno z najważniejszych w branży. Czasomierz charakteryzuje się ponadprzeciętną jakością i funkcjonalnością. Został skonstruowany dla wymagających klientów, którzy na co dzień przebywają w miejscach charakteryzujących się bardzo trudnymi warunkami jak pustynia, czy góry. Zegarek posiada niezwykle precyzyjny mechanizm kwarcowy Tough Solar, który wykorzystuje energię świetlną do zapewnienia poprawnej pracy. Z tego powodu jest obiektem zainteresowań bardzo wymagających pasjonatów zegarmistrzostwa. Ponadto został wyposażony w wiele funkcji. Najważniejsze z nich to: „world time”, czyli wskazanie 29 stref czasowych. Synchronizacja czasu odbywa się dzięki systemowi Global Radio Controlled, który wykorzystuje fale radiowe. Koniecznie należy wymienić także wysokościomierz o zakresie pomiarowym od -700 m do 10000 m, termometr mierzący od -10°C do 60°C i barometr wskazujący ciśnienie atmosferyczne, który charakteryzuje się skalą od 260 hPa do 1100 hPa. Ponadto zegarek jak każdy G-SHOCK posiada zwiększoną odporność na wstrząsy, timer, datownik i stoper.

CASIO G-SHOCK MUD MASTER GWG-1000-1A3ER po spotkaniu z artystą przemienił się w zielonego insekta. Przyciski odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji znalazły zastosowanie jako oczy. Inne elementy po odpowiedniej obróbce stały się kończynami. Pasek posłużył do skonstruowania skrzydeł, które także często służą chrząszczom jako pancerz chroniący tułów, który w tym przypadku powstał z koperty. Produkt został całkowicie zmieniony i jest urzeczywistnieniem wizji Brytyjczyka. Jednak artysta nie pozbawił go najważniejszej funkcji – mierzenia czasu. Przedmiot zarówno przed jak i po modyfikacji wskazuje aktualny czas. Artysta w ten sposób pokazał jakim szacunkiem darzy przedmioty przez wielu uważane za sztukę, które może wykorzystywać do tworzenia własnej. Zatem każdy mający styczność z projektem dozna niezapomnianych wrażeń, ponieważ zobaczy, że dwie formy sztuki, które na co dzień zazwyczaj nie mają ze sobą styczności, można umiejętnie scalić w jedną i to w taki sposób, aby jako całość wprawiały w zachwyt i wywoływały pozytywne reakcje.

Twórczość brytyjskiego artysty można różnie interpretować. Prawdopodobnie artysta wykorzystał do swojego projektu CASIO G-SHOCK MUD MASTER GWG-1000-1A3ER, ponieważ jest to bezsprzecznie jeden z lepszych jakościowo zegarków, jaki stworzyła ludzkość. Dzięki temu pokazał też, że jego prace charakteryzują się trwałością i są ponadczasowe dosłownie tak samo, jak czasomierze.

W niedalekiej przyszłości artysta zapewne wykorzysta inne czasomierze w swoich pracach. CASIO G-SHOCK MUD MASTER GWG-1000-1A3ER nie jest pierwszym zegarkiem, który posłużył jako szkielet projektu. Jednak zyskał miano jednego z najbardziej kreatywnych i najdokładniej wykonanych. Brytyjczyk swoim dziełem udowodnił światu, że zegarek Casio nie tylko mierzy czas, wyznacza status społeczny, jest przedmiotem zdradzającym zainteresowania, czy dodatkiem biżuteryjnym uzupełniającym ubiór. Okazuje się, że czasomierz będąc przedmiotem ponadczasowym, może mieć jeszcze wiele innych zastosowań. Wystarczy tylko je odkryć.