Historia zegarków Casio

Tadao Kashio urodził się w 1917 roku na przedmieściach Kureta-mura. Japończyk w wieku sześciu lat wraz z całą rodziną wyemigrował do Tokio, ponieważ jego rodzinne miasto zostało dotknięte trzęsieniem ziemi. Po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę jako tokarz w małym przedsiębiorstwie. Właściciel zakładu szybko dostrzegł, że w młodym pracowniku drzemią zdolności biznesowe, przez co nakłonił go do rozpoczęcia nauki na Waseda Koshu Gakko. Imponujące wyniki w nauce oraz sumienna praca zaowocowały w 1946 roku, kiedy Tadao Kashio otworzył własne przedsiębiorstwo Kashio Sejsakujo z siedzibą w Tokio.

W pierwszych latach istnienia firma zajmowała się produkcją fajek „Yubiwa” oraz kalkulatorów. W 1957 roku Tadao Kashio wprowadził do zarządu firmy swoich braci Kazuro, Toshio i Yukio. Następnie decyzją zarządu nazwa firmy została zmieniona na Casio Computer CO. Ltd. Przedsiębiorstwo w kolejnych latach istnienia nieustannie poszerzało listę oferowanych produktów. W 1974 roku firma wypuściła na rynek pierwszy zegarek sygnowany nazwą „Casiotron”. Model był wyposażony w wymyślony dwa lata wcześniej mechanizm kwarcowy, wyświetlacz LCD oraz funkcję automatycznego kalendarza. „Casiotron” spotkał się z przychylnymi opiniami użytkowników, przez co władze firmy postanowiły rozpocząć pracę nad kolejnymi zegarkami.

Przełomem dla japońskiego przedsiębiorstwa okazały się lata osiemdziesiątego ubiegłego stulecia. Najpierw w 1981 roku firma stworzyła pierwszy na świecie czasomierz połączony z kalkulatorem. Następnie korzystając ze sprawdzonych sposobów innych producentów zegarków zorganizowała zawody sportowe mające na celu promocję marki. Wybór padł na rozegranie w Japonii turnieju tenisowego Casio World Open. Wysoka jakość produktów i umiejętne ich zareklamowanie sprawiły, że czasomierze Casio zostały docenione niemal na wszystkich kontynentach co dodało japońskim konstruktorom motywacji do dalszych działań.

W 1983 roku specjalnie powołany zespół „Team Tough” na czele, którego stanął inżynier Kikuo Ibe oficjalnie zakończył prace nad pierwszym zegarkiem charakteryzującym się odpornością na wstrząsy. Model nosił nazwę G-Shock „DW-5000C”. Początkowo konstruktorzy zakładali, że potencjalni klienci okrzykną czasomierz najnowocześniejszym na świecie. Paradoksalnie zegarek nie wzbudził żadnego zainteresowania wśród miłośników czasomierzy. Pożądanego efektu nie przyniosły również kampanie reklamowe oraz szereg działań marketingowych. Władze firmy poszukując złotego środka postanowiły nowoczesny produkt zareklamować w równie pionierski sposób. Zegarek został zaprezentowany na nadgarstku Keanu Reevsa w filmie „Speed: Niebezpieczna prędkość”. Film został nagrodzony dwoma Oskarami i sprawił, że „DW-5000C” zaczął cieszyć się uznaniem co przełożyło się na poszerzenie kolekcji G-Shock do 12 linii cechujących się różnymi właściwościami.

Awangardowa kolekcja G-Shock sprawiła, że Casio zaczęło być postrzegane jako przedsiębiorstwo słynące z innowacyjnych rozwiązań. Odpowiedzialni za sukces pracownicy zgadzając się z mottem firmy, które brzmi „Kreatywność i wkład” kontynuowali prace nad nowatorskimi zegarkami. W 1989 roku stworzyli pierwszy zegarek analogowo-cyfrowy. Czasomierz został wyposażony w sensor za pośrednictwem, którego można było dokonywać pomiarów wysokości i głębokości. Dwa lata później kolejny raz połączyli wiedzę elektroniczną z zegarmistrzowską, której efektem był pierwszy czasomierz z ekranem dotykowym wyposażony w dotychczas niespotykane w zegarkach funkcje takie jak: książka telefoniczna, notatnik, kalkulator i organizer. Ponadto nieustannie wzrastające zainteresowanie kolekcją G-Shock sprawiło, że powstała oferta Baby-G przeznaczona dla pań. Pierwszy model „DW-520” został wprowadzony do sprzedaży w 1995 roku.

Początek nowego tysiąclecia to czas, w którym Casio zaprezentowało kilka kolejnych nowatorskich pomysłów. Pierwszym okazał się zegarek „WMP-1V” z wbudowanym odtwarzaczem plików MP3. Drugim, „WQV-1” czasomierz wyposażony w aparat fotograficzny. Cena pierwszego zegarka była zależna od pojemności wbudowanej pamięci przeznaczonej do przechowywania plików muzycznych. Drugiego od rozdzielczości jaką charakteryzował się aparat. Najtańsze modele można było nabyć w cenie oscylującej w okolicach 100 zł.

Azjatycka firma jest obecnie największą na świecie firmą skupioną w branży elektroniczenej posiadającą w swojej ofercie zegarki cieszące się uznaniem na całym świecie. Obecnie Casio zatrudnia 12,358 pracowników. Roczny obrót firmy wynosi około 518,036 milionów jenów a dochód 4,016 milionów jenów. Założone przez Tadao Kashio przedsiębiorstwo słynie z produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, lecz przede wszystkim z nowoczesnych zegarków cechujących się niepowtarzalnym wyglądem, praktycznym zastosowaniem dzięki dużej ilości funkcji, wysoką jakością i przystępną ceną. Największym sukcesem Casio jest przełamanie niewidzialnej granicy prestiżu. Zegarki Casio są dedykowane wszystkim ceniącym sobie jakość dlatego noszą je zwykli ludzie, piosenkarze, aktorzy, sportowcy, a nawet politycy.