Historia zegarków Seiko

Seiko jest rdzennie japońskim przedsiębiorstwem słynącym z produkcji zegarków charakteryzujących się wysoką jakością. Założycielem firmy jest Kintaro Hattori, który zaczynał swoją przygodę ze sztuką zegarmistrzostwa w wieku 18 lat. Początkowo Hattori zajmował się naprawą zegarków eksportowanych z Europy do Azji. W 1881 roku po kilku latach zdobywania doświadczenia postanowił otworzyć swoją firmę, którą nazwał K. Hattori R.Co.Ltd. Zakład zajmował się naprawą zegarków i niedługo po otwarciu został przemianowany na Seikosha. Powodem zmiany nazwy był czynnik marketingowy. Słowo „seiko” oznacza „wyborny”, natomiast „sha” w języku japońskim znaczy „dom”.

Wspólnikiem Hattoriego był Tsuruhiko Yoshikawa pełniący w przedsiębiorstwie funkcję głównego inżyniera, dzięki któremu oferta usług została poszerzona o produkty. Po upływie dekady od momentu powstania firmy można było nabyć pierwsze zegary stojące oraz ścienne sygnowane logiem marki. Zapotrzebowanie na produkty wytwarzane w japońskiej fabryce rosło w zastraszającym tempie co dodawało motywacji japońskim konstruktorom i zaowocowało rozpoczęciem prac nad stworzeniem pierwszego na świecie japońskiego zegarka kieszonkowego. Model nazwany „Czasomierz” został wprowadzony do sprzedaży w 1895 roku. Natomiast cztery lata później w fabryce Seikosha został wyprodukowany pierwszy budzik.

Doświadczenie wyniesione ze szwajcarskich manufaktur, które odwiedzał Hattori podczas swoich podróży po Europie oraz zakup nowoczesnych maszyn umożliwił marce Seikosha produkcję najlepszych budzików w kraju kwitnącej wiśni. Zarobione pieniądze zostały zainwestowane w dalsze projekty badawcze, które miały doprowadzić do wyprodukowania japońskiego zegarka naręcznego, którego konstrukcja w całości byłaby złożona z japońskich podzespołów. W1913 roku prace oficjalnie dobiegły końca. Pierwszy japoński czasomierz naręczny nosił nazwę „Lauren”.

Okres I Wojny Światowej przyniósł niespodziewane zapotrzebowanie na zegary i zegarki produkowane w japońskim przedsiębiorstwie. Firma zwiększyła zatrudnienie z 40 do 300 pracowników a w 1917 roku przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Podczas gdy Seikosha była jedną z najważniejszych azjatyckich firm działających w branży zegarmistrzowskiej niespodziewanie nastał jej kres. Pierwszego września 1923 roku Tokio nawiedziło potężne trzęsienie ziemi doszczętnie niszcząc dotychczasowy dorobek Hattoriego. Po kilku miesiącach władze firmy postanowiły wznowić produkcję zegarków pod nazwą „Seiko”. Przedsiębiorstwo w ramach rekompensaty wysłało pierwszych 1500 modeli do swoich klientów, którzy oddali do zakładu swoje uszkodzone zegarki w celu naprawy. Od 1924 roku na tarczach zegarków japońskiego przedsiębiorstwa widnieje skrócona nazwa firmy - „Seiko”.

Kintaro Hattori zmarł w 1934 roku w wieku 75 lat. Zegarkowe imperium pozostawił swoim synom Genzo i Shoji, którzy postanowili kontynuować rodzinną tradycję i otworzyli drugą fabrykę Seiko w miejscowości Suwa. Główna siedziba Seiko kolejny raz została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Produkcja została wznowiona w połowie 1946 roku i tym samym rozpoczyna się niekończące pasmo sukcesów.

W 1948 roku Seiko zaczyna produkować model „Super”, który został wyposażony w centralny sekundnik. Dwa lata później wprowadza na rynek zegarek mechaniczny z naciągiem automatycznym. Natomiast w 1963 roku konstruktorzy prezentują pierwszy model z funkcją chronografu, a po upływie pięciu lat odbierają za niego nagrodę w konkursie Geneva Obesrwatory. Marka zdobyła zaufanie klientów i zaczęła cieszyć się uznaniem na całym świecie. Władze przedsiębiorstwa z wdzięczności postanowiły obdarzyć wszystkich pasjonatów czasomierzy czymś zupełnie wyjątkowym co na zawsze zmieni sztukę zegarmistrzostwa. W efekcie w 1969 roku został wprowadzony do sprzedaży model „Astron”, który był pierwszym na świecie zegarkiem kwarcowym a jego wartość była porównywalna do ceny samochodu średniej klasy.

W kolejnych latach Seiko nie przestało zaskakiwać innowacyjnością. W 1975 roku powstał pierwszy zegarek przeznaczony dla płetwonurków. Czasomierz był wykonany z tytanu i charakteryzował się wodoszczelnością do 600 metrów. Następnie w latach osiemdziesiątych Seiko produkowało modele z możliwością nagrywania dźwięku, stoperem i alarmem oraz funkcjami matematycznymi. Przełomowy okazał się rok 1988, w którym Seiko stworzyło pierwszy kwarcowy mechanizm automatyczny (A.G.S.) opatrzony nazwą "Kinetic". Czasomierze z tej serii zostały spopularyzowane w 1992 roku. Japońskie przedsiębiorstwo jest jedynym na świecie, które produkuje zegarki kwarcowe, zasilane elektrycznie ruchem kinetycznym.

Kolejny ważny etap w historii Seiko miał miejsce w latach 1998-2008. W tym okresie do sprzedaży trafił model „Thermic” napędzany temperaturą ciała, premiera i pierwszy model czasomierza z mechanizmem typu „Spring Drive”, pierwszy zegarek elektroniczny "Spectrum", wykorzystujący zjawisko elektroforezy oraz pierwszy na świecie czasomierz trzyzakresowy sterowany falami radiowymi. Ponadto w 2006 roku przedsiębiorstwo poinformowało, że rozpoczęło badania mające na celu stworzenie pierwszego zegarka z wyświetlaczem z e-papieru.

Ponad stuletnie doświadczenie połączone z nowoczesnymi technologiami zostało docenione przez wielu znawców zegarmistrzostwa. Zegarki Seiko otrzymały wiele prestiżowych wyróżnień. Najważniejsze z nich to przyznana w 1990 roku nagroda zegarmistrzowska Grand Prix de la Ville de Geneve oraz w 2004 roku nagroda największego na świecie stowarzyszenia naukowców działających na rzecz zaawansowanych technologii IEEE Milestone za stworzenie modelu „Quartz Astron”. Oprócz tego w 2008 roku Seiko wygrało w kategorii „sportowy zegarek” podczas Grand Prix d'Horlogerie de Geneve. Ponadto otrzymało także nagrody od prestiżowych magazynów skupionych w tematyce zegarków takich jak angielski Watch Time, niemiecki Uhren-Magazin i holenderski Horloges Magazine.

Niekończące się sukcesy najbardziej prestiżowej japońskiej firmy produkującej zegarki sprawiły, że postanowiła ona jeszcze wyraźniej zapisać się na kartach zegarmistrzostwa. W 2012 roku Seiko zaprezentowało w Genewie czasomierz opatrzony nazwą „Seiko Astron GPS”. Jak sama nazwa wskazuje model posiada wbudowany systemem GPS, który rozpoznaje wszystkie 39 aktualnie obowiązujących stref czasowych na ziemi.